03067, м. Київ,
вул. Олекси Тихого, 89-А
+38 066 684 16 72
tel
передзвоніть мені

Як отримати відстрочку військовозобов’язаному

Як отримати відстрочку військовозобов’язаному

У вказаній статті наше адвокатське бюро «Auxilium» розповість, як отримати відстрочку військовозобов’язаному, який має дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов`язаних відповідно до закону їх утримувати.

Насамперед, хотілось би зазначити про зміни, які відбулись у мобілізаційному законодавстві, зокрема стосовно виключення з переліку документів, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу по мобілізації, норми щодо подання висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді для осіб з інвалідністю ІІ групи.

Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов’язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Тобто, право на відстрочку відповідно до частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, мають особи, у яких перебувають на утриманні дружина (чоловік) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи або один зі своїх батьків особою з інвалідністю I або II групи; один із батьків дружини (чоловіка) особою з інвалідністю I або II групи.

З 18 травня 2024 року набрав чинності «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 (далі – Постанова № 560).

Для розгляду питань надання військовозобов’язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються відповідні комісії.

Для особи, яка має дружину або чоловіка з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи необхідні наступні документи: свідоцтво про шлюб та один із документів, що підтверджує інвалідність дружини (чоловіка) (довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги, у разі, якщо особа не отримує соціальну допомогу/пенсію необхідно надати довідку про отримання пільг особі з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу).

Слід наголосити, що наразі норма, яка діяла щодо відстрочки по догляду за особою з інвалідністю третьої групи – скасовано. Відстрочка надається тільки особам з інвалідністю І або ІІ групи.

Для категорії осіб, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю, необхідні наступні документи:

  1. що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, витяг з реєстру актів цивільного стану щодо актових записів, копія рішення суду);
  2. що підтверджують неможливість інших осіб, які не є військовозобов’язаними і які зобов’язані згідно із законом утримувати одного зі своїх батьків з інвалідністю I або II групи чи одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I або II групи, здійснювати догляд за ними (чинним законодавством не визначено форму вказаної довідки, однак можна надати ТЦК СП нотаріальне підтвердження особи з інвалідністю);
  3. акт встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду), який складається комісією із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за адресою задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) особи з інвалідністю І чи ІІ групи або особи, яка потребує постійного догляду;
  4. що підтверджують інвалідність особи, яка потребує догляду, довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги, у разі, якщо особа не отримує соціальну допомогу/пенсію необхідно надати довідку про отримання пільг особі з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.

Звертаємо Вашу увагу, що Кабінет Міністрів України на засіданні 07 червня 2024 ухвалив зміни до Постанови № 560, чим прибрав вимогу про необхідність наявності висновку лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) про потребу у постійному догляді для отримання відстрочки доглядачами за особами з інвалідністю ІІ групи.

Отже, для отримання відстрочки за доглядом одного з своїх батьків з інвалідністю ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю ІІ групи, більше не потрібен висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді.