03067, м. Київ,
вул. Олекси Тихого, 89-А
+38 066 684 16 72
tel
передзвоніть мені

Поділ майна подружжя у разі, якщо між колишніми чоловіком та дружиною немає згоди щодо поділу спільного майна.

Поділ майна подружжя у разі, якщо між колишніми чоловіком та дружиною немає згоди щодо поділу спільного майна.

У вказаній статті наше адвокатське бюро «Auxilium» розповість, як здійснюється поділ майна подружжя у разі, якщо між колишніми чоловіком та дружиною немає згоди щодо поділу спільного майна.

Людські відносини постійно розвиваються. Це стосується всіх сфер життя, в тому числі сімейної. Окрім розвитку емоційної й особистісної складової подружніх відносин, часто розвивається й матеріальна складова: хтось отримує доходи, інший організовує домашній побут, хтось набуває у власність майно, інший бере кредити на розвиток сімейного бізнесу тощо. Усі ці дії мають свої наслідки. При чому, не лише для того, хто є учасником правовідносин, а й для іншого з подружжя.

Поки люди проживають однією сім’єю, як правило, ніхто з них не замислюється про статус набутого майна, як і про статус взятих у шлюбі фінансових зобов’язань.

Це й зрозуміло – всі дії вчиняються за взаємною згодою. Інша ситуація, коли сімейні відносини припиняються. Часто постає питання про поділ майна подружжя.

За загальним правилом, будь-яке майно, набуте одним із подружжя під час шлюбу вважається для подружжя спільним. Це правило діє навіть якщо другий із подружжя не вказаний у правовстановлюючих документах на майно. Також, закон відносить до спільного майна подружжя:

  1. доходи отримані кожним із подружжя (заробітна плата, пенсія, стипендія тощо);
  2. речі набуті одним із подружжя для професійних занять (музичні інструменти, лікарське устаткування, оргтехніка тощо). Це означає, що сам факт набуття майна чи коштів в період шлюбу є достатньою підставою, щоб вважати їх спільними;
  3. рухоме чи нерухоме майно та транспортні засоби, набуті під час шлюбу;
  4. борги, набуті подружжям під час шлюбу (кредит, іпотека, позика та інші грошові зобов’язання).

Частки кожного з подружжя є рівними, а розпоряджатись спільним майном подружжя може лише за спільною згодою.

Водночас існує майно, що набуте в шлюбі, але є особистим для кожного з подружжя.

Найбільш розповсюдженими категоріями такого особистого майна є:

  • майно набуте на підставі договору дарування або в порядку спадкування;
  • майно набуте за кошти, які належали чоловіку/дружині особисто;
  • житло або земельна ділянка набуті внаслідок приватизації;
  • речі індивідуального користування, в тому числі коштовності (навіть якщо вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя);
  • премії, нагороди, які чоловік/дружина одержали за особисті заслуги.

Отже, вирішуючи питання про поділ майна подружжя варто перш за все зрозуміти, що може бути предметом поділу, а що ні.

Щодо самого процесу поділу майна подружжя, то чинним законодавством визначено лише два способи такого поділу – договірний та судовий.

З першим способом все дуже просто, коли між дружиною та чоловіком є порозуміння щодо майна, яке є саме сумісною власністю та відсутній спір щодо того, кому воно має належати.

В такому випадку подружжя може укласти нотаріально посвідчений договір про поділ належного їм майна, де визначити перелік спільного майна, а також визначити за ким із подружжя після укладення договору визнається право власності на таке майно.

В свою чергу, якщо мирно домовитись подружжю не вдалось, залишається другий варіант поділу спільного майна – через суд.

Для цього необхідно підготувати позовну заяву, в якій запропонувати порядок поділу майна.

Позовна заява подається до суду за місцем реєстрації другого з подружжя. Якщо вимоги стосуються, зокрема, поділу нерухомості, то звертатись потрібно до суду за місцем розташування найдорожчого об’єкту.

При зверненні до суду обов’язково потрібно сплатити судовий збір, який складає 1% від ціни позову.

Також, до позовної заяви потрібно додати докази, що підтверджують набуття майна під час шлюбу, належність майна кожному з подружжя (або спільно), вартість такого майна, склад спільних боргових зобов’язань. Врешті, треба запропонувати порядок поділу майна і врахування боргових зобов’язань.

Якщо одна зі сторін не визнає запропоновану іншою стороною вартість майна, найбільш переконливим для суду доказом буде результат судової експертизи, що може бути проведена за клопотанням однієї зі сторін спору.

Водночас, для звернення до суду необхідним є складання позовної заяви, проведення оцінки вартості спільного майна подружжя та участь в судових засіданнях у справі для доведення суду правильності викладеної у позовній заяві думки, з чим наше адвокатське бюро «Auxilium» здатне допомогти нашим Клієнтам.